piątek, 21 stycznia 2011

TMT w 2011 roku

Firma doradcza Deloitte przygotowała niedawno bardzo ciekawy raport poświęcony prognozom na rok 2011 w sektorze TMT (Technology, media, telecom). Wprawdzie poświęcony jest on kwestiom nie do końca związanym z tematyką niniejszego bloga, na pewno stanowi interesujący materiał dla każdego entuzjasty rozwiązań IT w biznesie.
Mowa jest w nim między innymi o nowych trendach w sprzedaży na rynku urządzeń komputerowych. Wg. Deloitte, sprzedaż komputerów stacjonarnych będzie stanowić mniej niż 50% sprzedaży w tym sektorze, zaś prym wieść będą tablety i smartphony. Gadżety te stają się coraz bardziej popularnym narzędziem pracy (jak donosi Wyborcza, iPady stały się hitem wśród... niemieckich posłów!), chociaż wiąże się to z pewnymi problemami - w działach IT wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów znających się już nie tylko na obsłudze PC.

Analitycy z Deloitte wskazują również na inną kwestię - dotychczasowo, tablety były przeważnie kupowane i używane przez pracowników w ich własnej gestii (co z kolei stanowi ciekawy problem prawny z punktu widzenia wewnętrznych regulaminów bezpieczeństwa). Jeżeli pracodawcy zdecydują się na 'odgórne' wyposażenie swoich kadr w tego rodzaju gadżety, będą musieli dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich urządzeń. W niektórych firmach tablety z wbudowanymi kamerami mogą okazać się bowiem niezwykle przydatne (np. do wideokonferencji), zaś w innych priorytetem będzie np. wielkość ekranu.

Firmowy zakup tabletów to oczywiście taka sama transakcja handlowa, jak nabycie zwykłych komputerów - będziemy więc mieć do czynienia z umowami sprzedaży, a niekiedy z umowami leasingu lub najmu. Przed ich podpisaniem warto starannie przeanalizować postanowienia dotyczące serwisowania i gwarancji kupowanego sprzętu, oraz zapoznać się z licencjami na zainstalowane w nim oprogramowanie.

Na koniec podcast Deloitte:(This podcast is © 2011 Deloitte Global Services Limited, or a member firm of Deloitte Touche Tohmatsu Limited, or one of their affiliates. - Wszelkie prawa do tego podcastu należą do Deloitte Global Services Limited lub firmy zrzeszonej w ramach Deloitte Touche Tohmatsu Limited, lub jednego z jej oddziałów)

***

Jeśli chcielibyście Państwo otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, zapraszam do skorzystania z subskrypcji RSS lub newslettera!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz