piątek, 3 grudnia 2010

Czym jest prawo IT?

W trakcie niedawnej rozmowy ze znajomym dyrektorem działu IT w pewnym przedsiębiorstwie zdałem sobie sprawę, iż tak na prawdę wiele osób nie do końca wie, czym właściwie jest "prawo IT". Nie należy się temu zresztą dziwić – nie ma przecież żadnego "kodeksu informatycznego", a nawet wśród prawników funkcjonują trochę inne tego pojęcia definicje.


Najszerzej ujmując, "prawo IT" to zbiór przepisów związanych z informatyką. Oczywiście, tego rodzaju stwierdzenie samo w sobie prowokuje więcej pytań, niż odpowiedzi. Spróbujmy więc wymienić kilka dziedzin prawa związanych z informatyką:
  • prawo własności intelektualnej,
  • prawo telekomunikacyjne,
  • prawo zamówień publicznych,
  • prawo konkurencji,
  • prawo podatkowe,
  • prawo handlowe,
  • prawo karne
  • różne inne przepisy regulujące działalność klientów firm IT, np. prawo bankowe.
Najczęściej kojarzoną z informatyką gałęzią prawa jest zapewne prawo własności intelektualnej. Nie bez powodu zresztą, gdyż faktycznie jest to zagadnienie niezwykle istotne w kontekście sektora, w którym największą wartość stanowią dobra niematerialne. Fakt ten jest potwierdzony w ustawie o prawach autorskich, w której programom komputerowym poświęcony jest rozdział siódmy.

Tym niemniej, w praktyce, innym niezwykle ważnym obszarem prawa związanego z działalnością informatyczną jest prawo handlowe. Większość podmiotów związanych z IT działa przecież na zasadzie komercyjnej, a co za tym idzie kwestie wszelakiego rodzaju umów są z nią całkowicie nierozłączne.

Idąc dalej tym tropem, okazuje się, iż bardzo wiele innych gałęzi prawa jest ściśle powiązane z prowadzeniem działalności informatycznej. Prawo prawo podatkowe jest na przykład bardzo istotnym zagadnieniem z punktu widzenia transakcyjnego, zaś prawo zamówień publicznych odgrywa coraz większą rolę wraz z postępującą informatyzacją podmiotów publicznych.

Warto pamiętać jeszcze o jednym: dobry prawnik działający w branży IT to ktoś, kto nie tylko zna przepisy, lecz ponad wszystko rozumie procesy zachodzące w firmach jego klientów i potrafi dzięki temu zadbać o bezpieczeństwo ich interesów.

***
Jeśli chcielibyście Państwo otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, zapraszam do skorzystania z subskrypcji RSS lub newslettera!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz