środa, 12 stycznia 2011

Przegląd prasy z początku stycznia

Computerworld donosi, iż jego czytelnicy uznali fuzję Oracle i Sun Microsystems za najważniejsze wydarzenie ubiegłego roku. Faktycznie - była to duża transakcja, a poza tym w ten sposób koncern z Redwood wszedł na rynek sprzętu IT. Jak zauważyła Pani Monika Tomkiewicz z CP, "[p]o zamknięciu fuzji do oferty Oracle dołączył również system operacyjny, nowe oprogramowanie bazodanowe i biurowe, rozwiązania z zakresu zarządzania tożsamością i infrastrukturą IT, a także narzędzia dla deweloperów i systemy wirtualizacyjne".Oracle tradycyjnie jest źródłem innych 'prawniczych' newsów: firma dalej zaangażowana jest w duże spory sądowe związane z wykradaniem tajemnic handlowych. Po niedawnym zwycięstwie nad SAP / TomorrowNow spółka wytoczyła podobny proces firmie Rimini Street z Las Vegas (nota bene kierowanej przez dyrektora wcześniej związanego z TomorrowNow). Jak na razie nie wpłynęło to źle na kondycję finansową pozwanego, który w czwartym kwartale ubiegłego roku opublikował rekordowe przychody. Firma Larry'ego Ellisona sama została jednak oskarżona o proceder, za który chętnie ściga innych. Powodem jest 2FA, niewielka spółka z Teksasu, zaś głównym oskarżonym - Passlogix, spółka-córka Oracle.

Wg. czytelników CP drugim najważniejszym wydarzeniem 2010 jest popularyzacja rozwiązań w modelu Cloud Computing. Temat chmury obliczeniowej jest wyjątkowo ciekawy z punktu widzenia prawnego - mamy tu do czynienia z ochroną i przetwarzaniem danych (także osobowych!), umowami międzynarodowymi, słabymi SLA etc. Wg. Computerworld UK, chmura obliczeniowa przyczyni się do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów ds. bezpieczeństwa w IT. Redakcja ma zapewne rację, gdyż ochrona danych to w chmurze problem ważny a skomplikowany.

Dla osób zainteresowanych prawem, bezpieczeństwem i chmurą obliczeniową mam zresztą dobrą wiadomość: wszystko wskazuje na to, że wraz z KPMG i Asseco zorganizuję wkrótce konferencję na ten temat. Ale o tym więcej napiszę w nadchodzących tygodniach.

Pozdrawiam!

***

Jeśli chcielibyście Państwo otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, zapraszam do skorzystania z subskrypcji RSS lub newslettera!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz